Session Key:

EXPLORATION GEOLOGY AND GEOPHYSICS
EXPLORATION FOR ADVANTAGED BARREL
PLAY-BASED EXPLORATION
FRONTIER EXPLORATION DRILLING & WELL TESTING
COMPLEX HYDROCARBON ACCUMULATIONS
PREDICTIVE SEDIMENTOLOGY AND STRATIGRAPHY
ADVANCES IN BOREHOLE GEOSCIENCES
ADVANCES IN PETROPHYSICS, EXPERIMENTAL & LABORATORY ANALYSES
ADVANCES IN GEOPHYSICAL IMAGING
ADVANCES IN QUANTITATIVE SEISMIC INTERPRETATION
ADVANCES IN MULTIPHYSICS TECHNOLOGIES
UNCONVENTIONAL RESOURCES
INTEGRATED RESERVOIR CHARACTERISATION & MODELLING
ADVANCES IN FORMATION EVALUATION
GEOMECHANICS
RESERVOIR ENGINEERING
IOR/EOR
DRILLING AND COMPLETIONS
PRODUCTION AND FACILITIES
MIDSTREAM GAS
INTEGRATED TEAM STUDIES
PROJECT MANAGEMENT
ENERGY EFFICIENCY AND INNOVATION
4TH INDUSTRIAL REVOLUTION
ARTIFICAL INTELLIGENCE & DATA ANALYTICS
SUSTAINABILITY
GEOSCIENCES IN LOW-CARBON BUSINESS
GEOSCIENCES & ENVIRONMENTAL, SOCIETAL & GOVERNANCE (ESG)
HEALTH, SAFETY, AND ENVIRONMENT
HUMAN RESOURCES AND DIVERSITY

Sunday 19 February 2023

10.30 – 11.00
Inauguration of Exhibition & Coffee Break
11.00 – 12.30Panel Session 1: Towards Neutral Carbon Emissions: Challenges and Opportunities
12.30 – 14.00
Lunch
14.00 – 15.30
Panel Session 2: Vision to Reality: Revolutionising the Industry through 4IR Advancement
15.30 – 16.00
Coffee Break
16.00 – 17.30
Panel Session 3: Step Change in Agility and Effectiveness Beyond Integration
18.30 – 21.30
Opening Ceremony & Ministerial Panel Session & Awards
09.00 – 10.30Session 1: Geophysical Acquisition
10.30 – 11.00
Inauguration of Exhibition & Coffee Break
11.00 – 12.30
Session 12: New Exploration Concepts
12.30 – 14.00
Lunch
14.00 – 15.30
Session 23: Outcrop Insights
15.30 – 16.00
Coffee Break
16.00 – 17.30
Session 34: Unconvertional and Tight Reservoirs Exploration
18.30 – 21.30
Opening Ceremony & Ministerial Panel Session & Awards
09.00 – 10.30Session 2: Stratigraphy Traps
10.30 – 11.00
Inauguration of Exhibition & Coffee Break
11.00 – 12.30
Session 13: Frontier Exploration Drilling
12.30 – 14.00
Lunch
14.00 – 15.30
Session 24: Sedimentology & Stratigraphy
15.30 – 16.00
Coffee Break
16.00 – 17.30
Session 35: Hydrocarbon Reserves
18.30 – 21.30
Opening Ceremony & Ministerial Panel Session & Awards
09.00 – 10.30Session 3: Digital Rock Physics
10.30 – 11.00
Inauguration of Exhibition & Coffee Break
11.00 – 12.30
Session 14: Stratigraphic Forward Modelling
12.30 – 14.00
Lunch
14.00 – 15.30
Session 25: Case Studies in Petrophysics & Stratigraphy
15.30 – 16.00
Coffee Break
16.00 – 17.30
Session 36: Seismic Imaging II
18.30 – 21.30
Opening Ceremony & Ministerial Panel Session & Awards
09.00 – 10.30Session 4: Seismic Attributes and Inversion
10.30 – 11.00
Inauguration of Exhibition & Coffee Break
11.00 – 12.30
Session 15: Velocity Model Building
12.30 – 14.00
Lunch
14.00 – 15.30
Session 26: Seismic Imaging I
15.30 – 16.00
Coffee Break
16.00 – 17.30
Session 37: UR Characterization II
18.30 – 21.30
Opening Ceremony & Ministerial Panel Session & Awards
09.00 – 10.30Session 5: Reservoir Characterization Variation and Modelling
10.30 – 11.00
Inauguration of Exhibition & Coffee Break
11.00 – 12.30
Session 16: Advances in Multiphysics & Electromagnetic Technologies
12.30 – 14.00
Lunch
14.00 – 15.30
Session 27: Geomechanics Modelling II
15.30 – 16.00
Coffee Break
16.00 – 17.30
Session 38: Water Flooding
18.30 – 21.30
Opening Ceremony & Ministerial Panel Session & Awards
09.00 – 10.30Session 6: Geomechanics Modelling I
10.30 – 11.00
Inauguration of Exhibition & Coffee Break
11.00 – 12.30
SSession 17: UR Reservoir Engineering
12.30 – 14.00
Lunch
14.00 – 15.30
Session 28: UR Characterization I
15.30 – 16.00
Coffee Break
16.00 – 17.30
Session 39: Production Management II
18.30 – 21.30
Opening Ceremony & Ministerial Panel Session & Awards
09.00 – 10.30Session 7: Productivity Enhancement I
10.30 – 11.00
Inauguration of Exhibition & Coffee Break
11.00 – 12.30
Session 18: Advancement and Completion & Drilling
12.30 – 14.00
Lunch
14.00 – 15.30
Session 29: Perforation Technologies
15.30 – 16.00
Coffee Break
16.00 – 17.30
Session 40: Well Intervention I
18.30 – 21.30
Opening Ceremony & Ministerial Panel Session & Awards
09.00 – 10.30Session 40: Well Intervention I
10.30 – 11.00
Inauguration of Exhibition & Coffee Break
11.00 – 12.30
Session 19: Productivity Enhancement II
12.30 – 14.00
Lunch
14.00 – 15.30
Session 30: Well Control
15.30 – 16.00
Coffee Break
16.00 – 17.30
Session 41: Borehole Stability
18.30 – 21.30
Opening Ceremony & Ministerial Panel Session & Awards
09.00 – 10.30Session 9: Artificial Lift Technologies & Optimization
10.30 – 11.00
Inauguration of Exhibition & Coffee Break
11.00 – 12.30
Session 20: Numerical Modelling and Simulation
12.30 – 14.00
Lunch
14.00 – 15.30
Session 31: Production Management I
15.30 – 16.00
Coffee Break
16.00 – 17.30
Session 42: Circular Carbon Economy
18.30 – 21.30
Opening Ceremony & Ministerial Panel Session & Awards
09.00 – 10.30Session 10: Midstream Gas I
10.30 – 11.00
Inauguration of Exhibition & Coffee Break
11.00 – 12.30
Session 21: Case Studies and Applications
12.30 – 14.00
Lunch
14.00 – 15.30
Session 32: Integrated Team Studies
15.30 – 16.00
Coffee Break
16.00 – 17.30
Session 43: ML for Interpretation
18.30 – 21.30
Opening Ceremony & Ministerial Panel Session & Awards
09.00 – 10.30Session 11: 4th Industrial Revolution I
10.30 – 11.00
Inauguration of Exhibition & Coffee Break
11.00 – 12.30
Session 22: Carbon Footprint Management
12.30 – 14.00
Lunch
14.00 – 15.30
Session 33: 4th Industrial Revolution II
15.30 – 16.00
Coffee Break
16.00 – 17.30
Session 44: CCUS I
18.30 – 21.30
Opening Ceremony & Ministerial Panel Session & Awards

Monday 20 February 2023

10.00 – 10.30
Coffee Break + Posters/E Posters
10.30 – 12.00CEO Plenary Session
12.00 – 13.30
Lunch
13.30 – 15.00
Panel Session 4: Extreme Computational Capabilities & Beyond
15.00 – 15.30
Coffee Break + Posters/E Posters
15.30 – 17.00
Panel Session 5: Building Resilient Supply Chains in the New Energy Landscape
08.30 – 10.00Session 45: Basin Modelling and Geochemical Analysis I
10.00 – 10.30
Coffee Break + Posters/E Posters
10.30 – 12.00
Session 56: Regional Geology and Play Fairway Analysis
12.00 – 13.30
Lunch
13.30 – 15.00
Session 67: Geophysical Data Integration
15.00 – 15.30
Coffee Break + Posters/E Posters
15.30 – 17.00
Session 78: Cementing and Zonal Isolation I
08.30 – 10.00Session 46: Reservoir Geomechanics and Monitoring
10.00 – 10.30
Coffee Break + Posters/E Posters
10.30 – 12.00
Session 57: Diagenesis & RQ Predictions
12.00 – 13.30
Lunch
13.30 – 15.00
Session 68: Chemostrat
15.00 – 15.30
Coffee Break + Posters/E Posters
15.30 – 17.00
Session 79: Completion Technologies
08.30 – 10.00Session 47: Borehole Geosciences I
10.00 – 10.30
Coffee Break + Posters/E Posters
10.30 – 12.00
Session 58: Seismic Acquisition I
12.00 – 13.30
Lunch
13.30 – 15.00
Session 69: Borehole Geosciences II
15.00 – 15.30
Coffee Break + Posters/E Posters
15.30 – 17.00
Session 80: Process safety, Risk Management and Culture
08.30 – 10.00Session 48: UR Completions I
10.00 – 10.30
Coffee Break + Posters/E Posters
10.30 – 12.00
Session 59: UR Case Studies
12.00 – 13.30
Lunch
13.30 – 15.00
Session 70: UR Completions II
15.00 – 15.30
Coffee Break + Posters/E Posters
15.30 – 17.00
Session 81: Flow Assurance & Metering II
08.30 – 10.00Session 49: Chemical EOR
10.00 – 10.30
Coffee Break + Posters/E Posters
10.30 – 12.00
Session 60: Automation of Seismic Interpretation
12.00 – 13.30
Lunch
13.30 – 15.00
Session 71: Core Analysis
15.00 – 15.30
Coffee Break + Posters/E Posters
16.00 – 17.30
Session 82: New Development in Formation
08.30 – 10.00Session 50: Flow Assurance & Metering I
10.00 – 10.30
Coffee Break + Posters/E Posters
10.30 – 12.00
Session 61: ML/AI AID Reservoir Characterization
12.00 – 13.30
Lunch
13.30 – 15.00
Session 72: Salt Tectonics
15.00 – 15.30
Coffee Break + Posters/E Posters
15.30 – 17.00
Session 83: Seismic Acquisition II
08.30 – 10.00Session 51: Well Integrity
10.00 – 10.30
Coffee Break + Posters/E Posters
10.30 – 12.00
Session 62: Advanced Drilling Technology I
12.00 – 13.30
Lunch
13.30 – 15.00
Session 73: AI and Big Data in Drilling
15.00 – 15.30
Coffee Break + Posters/E Posters
15.30 – 17.00
Session 84: Application of AI in UR
08.30 – 10.00Session 52: Geosteering & Well Placement
10.00 – 10.30
Coffee Break + Posters/E Posters
10.30 – 12.00
Session 63: Well Intervention II
12.00 – 13.30
Lunch
13.30 – 15.00
Session 74: Advanced Drilling Technology II
15.00 – 15.30
Coffee Break + Posters/E Posters
15.30 – 17.00
Session 85: Basin Modelling Geochemical Analysis II
08.30 – 10.00Session 53: Reservoir Fluid Characterization
10.00 – 10.30
Coffee Break + Posters/E Posters
10.30 – 12.00
Session 64: Hydraulic Fracturing I
12.00 – 13.30
Lunch
13.30 – 15.00
Session 75: Hydraulic Fracturing II
15.00 – 15.30
Coffee Break + Posters/E Posters
15.30 – 17.00
Session 86: Polymer Flooding
08.30 – 10.00Session 54: Geo CCUS I
10.00 – 10.30
Coffee Break + Posters/E Posters
10.30 – 12.00
Session 65: HPC-Simulation-Visualization
12.00 – 13.30
Lunch
13.30 – 15.00
Session 76: Cloud and Big Data Management
15.00 – 15.30
Coffee Break + Posters/E Posters
15.30 – 17.00
Session 87: 4th Industrial Revolution 3
08.30 – 10.00Session 45: Session 55: Midstream Gas II
10.00 – 10.30
Coffee Break + Posters/E Posters
10.30 – 12.00
Session 66: CCUS II
12.00 – 13.30
Lunch
13.30 – 15.00
Session 77: Green Technologies
15.00 – 15.30
Coffee Break + Posters/E Posters
15.30 – 17.00
Session 88: Automation of Geological Geophy

Tuesday 21 February 2023

10.00 – 10.30
Coffee Break + Posters/E Posters
10.30 – 12.00Panel Session 6: Talent 4.0: Attracting and Preparing Talents for Digital Future
12.00 – 13.30
Lunch
08.30 – 10.00Session 89: Extreme Drilling Environments
10.00 – 10.30
Coffee Break + Posters/E Posters
10.30 – 12.00
Session 100: Drilling and Completion Fluids
12.00 – 13.30
Lunch
13.30 – 15.00
Session 111: Advanced Structural Geology
08.30 – 10.00Session 90: Cementing and Zonal Isolation II
10.00 – 10.30
Coffee Break + Posters/E Posters
10.30 – 12.00
Session 101: Drilling and Well Design Optimisation
12.00 – 13.30
Lunch
13.30 – 15.00
Session 112: Play Based Exploration
08.30 – 10.00Session 91: Environment Stewardship and Produced Water
10.00 – 10.30
Coffee Break + Posters/E Posters
10.30 – 12.00
Session 102: Data Driven Applications
12.00 – 13.30
Lunch
13.30 – 15.00
Session 113: Human Resource & Diversity
08.30 – 10.00Session 92: Scale & Corrosion Management
10.00 – 10.30
Coffee Break + Posters/E Posters
10.30 – 12.00
Session 103: Advances in Well Stimulation & Fraking
12.00 – 13.30
Lunch
13.30 – 15.00
Session 114: Project Management
08.30 – 10.00Session 93: Rock Mechanics Testing
10.00 – 10.30
Coffee Break + Posters/E Posters
10.30 – 12.00
Session 104: Conventional & Unconventional Reservoirs
12.00 – 13.30
Lunch
13.30 – 15.00
Session 115: Well Testing
08.30 – 10.00Session 94: Seismic Imaging Case Studies
10.00 – 10.30
Coffee Break + Posters/E Posters
10.30 – 12.00
Session 105: Nearsurface
12.00 – 13.30
Lunch
13.30 – 15.00
Session 116: Reservoir Characterization Case Studies
08.30 – 10.00Session 95: UR Assessment and Economics
10.00 – 10.30
Coffee Break + Posters/E Posters
10.30 – 12.00
Session 106: Reservoir Management
12.00 – 13.30
Lunch
13.30 – 15.00
Session 117: Reservoir Characterization & Modeling
08.30 – 10.00Session 96: Ground Water
10.00 – 10.30
Coffee Break + Posters/E Posters
10.30 – 12.00
Session 107: Advances in Well Logging
12.00 – 13.30
Lunch
13.30 – 15.00
Session 118: Special Analysis
08.30 – 10.00Session 97: Hydrogen Technologies
10.00 – 10.30
Coffee Break + Posters/E Posters
10.30 – 12.00
Session 108: Borehole Seismic
12.00 – 13.30
Lunch
13.30 – 15.00
Session 119: Advances in Borehole Images
08.30 – 10.00Session 98: Geo CCUS II
10.00 – 10.30
Coffee Break + Posters/E Posters
10.30 – 12.00
Session 109: Geothermal
12.00 – 13.30
Lunch
13.30 – 15.00
Session 120: Energy Optimisation
08.30 – 10.00Session 99: AI and Big Data for Geoscience
10.00 – 10.30
Coffee Break + Posters/E Posters
10.30 – 12.00
Session 110: CCUS III
12.00 – 13.30
Lunch
13.30 – 15.00
Session 121: Advances in Data Acquisition and Analysis in Petrophysics